more info

Telephone: 01202 574212
(Emergency Number: 01202 574211)

email: elm@leaf.bournemouth.sch.uk

Meet the Staff

Senior Staff

Name

Principal

Jo Fish

Vice Principal

Jane McNiven

Inclusion Team Leader and Designated Safeguarding Lead

Kate Sims

Office Manager

Sally Woodley

Reception

Name

Teacher and Head of Year

Anna Hellebrand

Teacher

Shannon Burke

Teacher

Sian Flanagan

TA

Angela Stanners

TA

Laura Etches

TA

Kirsty  Jolly

Year 1

Name

Teacher and Head of Year

Kerri Wilkins

Teacher

Catherine Inglis

TA

Tracey Lankage

Apprentice TA

Chelsea Spearpoint

Year 2

Name

Teacher

Emma Beecher

Teacher

Lorraine Lowrie

Teacher

Jodie Kincaid

TA

Natasha Taylor

TA

Nikoletta Toth

TA

Chelsey Caldwell

Apprentice TA

Katie Budd

Year 3

Name

Teacher and Head of Year

Kathy Marsh

Teacher

Sophie Moran

Teacher

Chloe Jones

TA

Jane Lovell

TA

Laura Clarke

Apprentice TA

Danny Hansford

Year 4

Name

Teacher and Head of Year

Jenny Chant

Teacher

Bethan Hansford

TA

Holly Woodford

TA

Di Lockwood

TA

Kathy Montague

Year 5

Name

Teacher and Head of Year

Amelia McDougall

Teacher

Sally Curtis

Teacher

Gabrielle Clayton

TA

Esther Rogers

TA

Maxine McGowan

Apprentice TA

Noletta Russell

Year 6

Name

Teacher and Vice Principal

Jane McNiven

Teacher and Head of Year

Rebecca Cooper

Teacher

Alex Wadlow

TA

Vickie Baker

TA

Caroline Williams

TA

Patricia Ozier

TA

Kelly West

Apprentice TA

Sasha Doe

Apprentice TA

Olivia Bessant

Specialist Support Team

Name

Inclusion Lead - Pastoral Behaviour and Family Support 

Sam Boyd

Learning and Cover Supervisor

Beth tyers

Learning and Cover Supervisor

Laura Hamblen

Learning and Cover Supervisor

Denise Gover

Inclusion Lead - Dyslexia Specialist

Julie Collins

Inclusion Lead - Speech and Language Specialist

Caroline Williams

Behaviour Management/Reprographics

Teresa Cooper

PE

Name

Teacher and Head of PE

Dan Edwards

Teacher

Bradley Carden

Admin

Name

Administrator

Sarah Payne

Administration Assistant

Rebecca Browne

Catering Staff

Name

Catering

Karen Hales

Catering

Bev Murphy

Catering

Mandy Macpherson

Catering/TA

Vickie Baker

Cleaning and Lunchtime Supervisor Staff

Name

Cleaning Staff

Angela Churchill

Cleaning Staff

Marion Dominey

Cleaning Staff

Julia Hampson

Cleaning Staff

Jean Watchman

Cleaning Staff/Lunchtime Supervisor

Tanya Elliott

Lunchtime Supervisor

Sonia Knowles

Lunchtime Supervisor

Clare Cooper

Lunchtime Supervisor

Tara Harrison

Lunchtime Supervisor

Loretta Ayles

Lunchtime Supervisor

Dee Shacklock

Lunchtime Supervisor

Ro Elliott

Site Team

Name

Site Team

Barrie Haskell

Site Team

Dan Lawton

Site Team

Adrian Dayment